Yazarım

Hobaya

Nisan 30, 2016

Çok çok uzaklardaki bir ülkeyi anlatacağım size; Hobaya…

Başkent: St.Hobaburg

Resmi Diller: Ne olursa, maksat muhabbet olsun

Para Birimi: Hobaya Pezosu

Yönetim Biçimi: Emirlik, çok laf az iş

Hobaya Emiri: Himmet Özhobayalı

Nüfus: Nüfuz sahibi olanlar ve diğerleri

Resmi Din: Ülke’de Emir’in iradesi ve zevklerine paralel özgün bir inanış hakimdir

Kuruluş: Evvel zaman içinde

Coğrafya: Anakara’dan çıkıntı yapan bir balta şeklindeki yarımada üzerine kurulu ülke yapay olarak baltanın sap kısmına fiyonk yaparak diğer ülkelere şirin gözükmeye çalışmaktadır.

İklim: Yazlar sıcak ve kurak desem kışları tahmin edersiniz sanırım.

Yönetim ve Politika: Çok partili ve parlamenter demokrasi ile işleyen bir cumhuriyet ile yönetildiğini düşünen  halk, sabah olup uyandıklarında evlerinin yatak odalarında asılı olması zorunlu olan Ülke Emiri’nin resmini görünce kendine gelir. Ülkenin ulusal çocuk bayramında bir günlüğüne Emir’in koltuğuna oturan çocuklar ne olur ne olmaz sürgüne gönderilir. Ara sıra sırf monotonluktan çıkmak için seçim yapılır. Seçim sonuçları sandıklar kapandığı gibi açıklanır, saymakla zaman kaybedilmez.

Çok pro aktif bir yasama organı vardır. İhtiyaç duyulduğu bir dakikada kanun çıkarılabilir.

Meclis Emir’in kararlarını karar almakla yükümlüdür. Yükümlülüklerini yerine getiren üyelerin ömür boyu milletvekili olma hakkı vardır.

Anayasa son derece etkindir. Meclis’in ve mahkemelerin kararlarının Emir’in kararlarına uygun olmadığını kontrol eder.

Dış İlişkiler: Hobaya’nın başta komşuları olmak üzere diğer ülkelerle çok içli olmayı tercih etmeyen, mesafeli bir duruşu vardır. Dış politikada daha çok anaç bir siyaset güden ülke, diğer ülkeleri kendi şefkatli yönetimi altına davet eden samimi ve fedakar bir ülkedir.

Savunma: Düzenli ordunun dünya barışına katkı sağlamayacağının bilincinde olan ülke, gerekli durumlar intihar bombacıları, düşmanının düşmanları ile işbirliği yapmak gibi yollarla caydırıcı olmaya çalışmaktadır.

Ekonomi: Son derece stabil bir ekonomiye sahip ülke uzun yıllardır fakirlikte zirvededir. Dış şoklara dayanıklılığını diğer ülkelerle ekonomik ilişkiler kurmamasına borçludur. En önemli geçim kaynakları borçlanmak ve moratoryum ilan etmektir.

Resmi Tatiller: Emir’in doğum günü, Emir’in ilk 5 evliliklerinin yıldönümleri, Emir’in tatil yapmak istediği günler.

Ulaşım: Genellikle el yapımı araçlar kullanılmaktadır. Yerel mucitler sıklıkla buzdolabı motorundan ürettikleri araçlar ile daha az karbon salanımı yapılmakta, doğa dostu bir ulaşım politikası uygulanmaktadır.

Kültür: Diğer ülke kanallarının yasak olmasının da katkısıyla ülke kültürünü çok iyi korumaktadır. Hobayalı kadınlarının geleneksel el sanatı deve semeri yapımıdır. Ülke Emiri adına birçok festivali ve yarışma düzenlenmektedir; Himmet Özhobayalı Altın Boynuz Film Festivali, Himmet Özhobayalı Kiraz Festivali… Festivaller de her sene süpriz bir şekilde Emir’in yakınları ödüle layık olur.

Bilim: Dünyaca ünlü ve güvenilir Hobayalı bilim adamları yaptıkları araştırmalar ile insanlığa büyük katkılar sağlamaktadır. Hobaya’daki Himmet ismindeki kişi sayısını araştırmak, develerin insan rehabilitasyonuna  katkıları devam eden önemli araştırmalardandır.

Doğunun küçük Afganistan’ı olarak da nitelenen bu şirin ülkeye herkesi bekliyoruz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply