Yazarım

Belediye

Nisan 30, 2016

Büyükşehir belediyeleri… Egoya bak; her şeyden önce büyükler bir kere. Adlarına büyük sıfatını koyarak kendilerini ispat etmişler. Ama her şeyin büyük olduğu yerde anlamlarını yitirirler. O nedenle bence küçükşehir belediyeleri de olmalı. Büyüğe büyük dediysen hakkını tam olarak teslim etmeli, ruhunu okşamalısın. Küçükşehir belediyeleri için de bir motivasyon unsuru çıkmış olur ortaya. Hedef büyümek. Şimdi bir Çankırı Küçükşehir Belediyesi olsa fena mı olurdu? Çankırılılar ele ele verip şehri büyütmek için kafa yorsalar büyükşehirlerin zoruna mı giderdi? Halbuki şimdi sadece Çankırı Belediyesi. Küçük olmayınca kimsenin umurunda değil. Bir iğneleme yok, haliyle bir rahatsızlık yok. Bu ne böyle gelmiş böyle gitsincilik arkadaş? Bu ne bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık?

Tek seçenek küçükşehir veya büyükşehir belediyesi olmak olmamalı. Bir şehre veya kasabaya daha iyi hizmet verilmesini, şehrin veya kasabanın ekonomik faaliyetlerini arttırıcı yönde, temel belediyecilik hizmetlerine ilave olarak, belediyecilik hizmetleri verilebilir. Örneğin Belek Turizm Belediyesi. Veya Nizip Fıstık Belediyesi. Evettt. Turizm belediyesi kulağını tırmalamıyor da fıstık belediyesi mi tırmalıyor. Bu ülkede Gaziantep Üniversitesi’nde Antep Fıstığı Tarımı ve İşleme Teknolojisi” bölümü olabiliyorsa Nizip Fıstık Belediyesi de olabilir.

Siz daha fıstık belediyesini tam benimseyemediniz, o nedenle Afyon Sucuk Belediyesi’nden bahsetmiyorum bile.

Bazı belediyeler bundan sonra yoğunlaşacakları, teşvik verecekleri alanlarla ilgili belediye ismi alabilirler. Mesela Çemişgezek Teknoloji Belediyesi. Neden Çemişgezek yeni silikon vadisi olmasın? Yerel yönetimler bu konuda bir adım atamaz mı?

Mengen Aşçılık Belediyesi olsa, her ay bir yemek şenliği yapsa, hem Mengen’de aşçılık kültürü daha da gelişir, hem de milletin azcık karnı doyar.

Ilgın Kaplıca Belediyesi.. Evlere bile termal su bağlar. Termal suyun bittiği yerde belediye açar kombiyi, ısıtıp ısıtıp termal su diye dağıtır.

Eskişehir Lületaşı Belediyesi, lületaşını dünya çapında değerli bir taş haline getirmeyi misyon edinir, hiç olmadı diğer belediyelere taş atar, illaki bir ekonomik aktivite yaratmış olur.

İzmit Pişmaniye Belediyesi, pişmanlıktan yürüse, tüm pişmanlara kent meydanındaki bir havuza sırtları dönük bir şekilde sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden bozuk para atarsanız pişmanlık konunuz için affedileceksiniz diye gaz verse, inanın Patagonya’dan bile gelirler, paraya para demezler.

Elazığ Çaydaçıra Belediyesi’nin olayı zaten belli. Dünyaya mum satar, şamdan satar. Halk kalan vaktini oynaya oynaya yaşar gider.

Bizim projeler sadece yerel değil, global de düşünüyoruz. Fikirlerimizden tüm dünya faydalanabilir; Buenos Aires Tango Belediyesi, Amsterdam Uyuşturucu Belediyesi, Moskova Vodka Belediyesi, Las Vegas Kumar Belediyesi…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply