Yazarım

Sultan II. Mahmut Olmak

Ağustos 23, 2015

Sultan II. Mahmud olmak zor, hem de çok zor olmalı.

Zor olmasının nedenleri arasında tahta geçtiği dönem imparatorluğun içinde bulunduğu bunalımlı dönem olması da var tabi. Düşünün, II. Mahmud tahta geçtiğinde bırakın yükselme devrini, gerileme dönemi içerisindeki Lale Devri’nin bile esamesi okunmuyordu. Bunları herkes biliyor.

Ama benim kast ettiğim zorluk bundan başka bir şey. Sen bir imparatorluğun başındaki padişah, İslam aleminin Sultanısın, ama ikincisin. Tamam, kimse sana II. Mahmud diye hitap etmiyor. Ama illaki medreselerde verilen tarih derslerinden biliyorsundur atalarının nasıl anlatıldığını; II. Murad, II.Mehmed…

E senden onlarca yıl önce I. Mahmud’un tahta geçtiğini de biliyorsun. Ha I.Mahmud da bir açıdan şanssız, Lale Devrinin bitişiyle birlikte tahta geçti, zevk ve sefa dönemini kaçırdı ama hiç olmasa birinci. Ne demiş Gaius Julius Caesar; “Roma’da ikinci adam olmaktansa, bir köyde birinci adam olmayı tercih ederim…” Veya Zlatan İbrahimoviç’in dediği gibi “İkincilik sonuncu olmak gibidir”.

Bir de şöyle bir durum var. II. Murad ikinci olmasına ikinci ama namı diğer “Koca Sultan”, veya II. Mehmed’in namı “Fatih”. Hadi onları geçtim, II. Selim’e bile “Sarı Selim” demişler. Diyeceksiniz sarı lakabının ne önemi var. Önemi olmaz mı, 36 tane Osmanlı Padişah’ı içerisinde fazla iz bırakmayan ve saymaya kalksak ismini birçoğumuzun hatırlayamayacağı Pahişahlardan bir tanesidir II. Selim. Ama Sarı Selim deyince haaa der birçoğumuz. Hürrem Sultan sağ olsun :)

II.Mahmud olarak tahta geçtin. Biliyorsun ki ikincisin. Durumu kurtarmanın en iyi yolu iz bırakacak bir lakabı elde edecek icraatlar yapmak. Memleket çöküyor, o da kolay değil ama denemeye değer. Hakkını vermek lazım, inkilapçı padişah olarak tarihe geçmeyi başardı. Bir yerde krizi fırsata çevirdi diyebiliriz.

II.Mahmud ben çektim, hiç olmazsa bari çocukların aynı acıları çekmesin deyip oğullarından birinin adını Abdülmecid, diğerinin adını Abdülaziz koyarak onların birinciliklerini garanti altına alır.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply